Najczęściej zadawane pytania.

1. Co to jest grafika rastrowa i grafika wektorowa i jak przygotować pliki w tych technikach?

Grafika rastrowa zwana też bitmapą składa się z pojedynczych pikseli, które są widoczne przy dużym powiększeniu. W wielkim skrócie, grafiką rastrową będzie każde zdjęcie, oraz obraz pobrany z internetu. Grafiką rastrową będzie każdy plik zapisany w formacie jpg, tiff, png, psd, a także pdf wyeksportowany z któregoś z tych plików.
Zaletą bitmapy jest to, że oddaje ona obraz w fotograficznej jakości. Wadą, że jej jakość jest ograniczona. Im lepsza jakość zdjęcia, czyli wyższe DPI ( ang. dots per inch), czyli liczba plamek, czyli pikseli przypadająca na cal tym zdjęcie jest lepszej jakości. Żeby druk był dobrej jakości przyjmuje się zazwyczaj 300 dpi. Zdjęcia pobierane z internetu standardowo posiadają 72 dpi i często charakteryzują się małą wielkością, tym samym nie nadają się do druku. Efektem zastosowania tych zdjęć będzie słaba jakość, nie wyraźny obraz z widocznymi pikselami.
Jeżeli do druku chcemy użyć zdjęcia z internetu musi ono posiadać odpowiednią wielkość. Im większa wartość podana przy zdjęci, tym lepszej jakości będzie wydruk.

Grafika wektorowa

Inaczej sprawa ma się z grafiką wektorową.
Tutaj obraz zostaje tworzony za pomocą figur lub brył geometrycznych (odcinki, krzywe, okręgi, wielokąty) bazujące na równaniach matematycznych. Przy dużym zbliżeniu obrazu zamiast pikseli ujrzymy figury geometryczne z których zostały utworzone poszczególne kształty.
Zaletą grafiki wektorowej jest to, że możemy je powiększać bez utraty jakości. Wadą zaś, że nie uzyskamy fotorealistycznej jakości. Grafikę wektorową najczęściej używa się przy realizacji różnego rodzaju logotypów, napisów, przy wycinaniu kształtów.
Grafiki wektorowe są tworzone w takich programach jak ilustrator, corel draw i są zapisywane w formatach ai, cdr, svg, eps, czy pdf.

2. Czy przy zamówieniu większej ilości sztuk w sklepie można negocjować ceny?

Tak. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem większej ilości produktów, powyżej 10 sztuk napisz do nas.
Ceny są ustalane indywidualnie.